galerie
kontakt  blog články odkazy   private zone

* 1951 Brno, dvě děti (Hanka a Aleš) a jedna žena a nově i jeden vnuk

e-mail: martin@mry.cz

 

Fotografování mě chytilo už jako malého kluka a s přestávkami mě drží pořád. Prošel jsem nejrůznějšími fázemi a dnes se řadě potíží, na něž jsem tenkrát narážel, jen divím. První foťák byl bakeliťák světelnosti 11. Občas jsem si půjčoval  předválečnou Exaktu  s pevným Tessarem na svitkový film 6x4,5 na kovové cívce. Dnes by to byl nejspíš cenný sběratelský přístroj, ale kupodivu fotil dobře (objektiv Tessar 3,5/75 mm, časy až do 1/1000 s). Jediný problém představovaly filmy, které se přestaly vyrábět a sháněly se po bazarech, a pak drobnost - pouze 8 snímků na jednom filmu.

První pořádný foťák jsem si pořídil až na gymnásiu poté, co jsem rozbil prasátko (doslova - prodavač se dost divil, když jsem mu dával pětistovku v korunách a tříkorunách). Peníze ovšem stačily akorát na ruský Zorkij, temnou  komoru jsem si udělal v koupelně. V tehdejší době byl problém sehnat cokoliv - od filmů a papírů po optiku. Teprve až jsem se zmohl na německou  Prakticu  jsem zjistil, jaký šmejd byla ruská technika a jak jednoduché je jít standardní cestou a místo zkoušení, seřizování a experimentování prostě fotografovat.  K jedné Praktice přibyla časem druhá , objektivy, filtry - i když to vše se tenkrát muselo trpělivě shánět (zase se tolik neutratilo). Po převratu najednou bylo všechno, dokonce i peníze. První nadšení završené nákupem zoomů na Praktiku vedlo opět k poznání, že také tato cesta má své nepřekročitelné limity. Nikon měl ty limity přece jen o hodně dál - ale o tom už je více zde. Dnes kraluje digitál a vše je mnohem dokonalejší. Už jen občas s nostalgií vytáhnu FM2 a jen tak si cvaknu spouští. Na druhé straně, když se probírám starými fotkami, nejsem si tak zcela jistý, že jejich kvalita rostla úměrně se zdokonalující se technikou.

Za závažnější dnes považuji obsah a sdělení, vědět, proč jsem to či ono vlastně fotil. Podstatné je, že s fotoaparátem v ruce se mění můj pohled - ať je to na horách nebo jen na oslavě něčích narozenin. Začínám si všímat charakteristických detailů, lezu tam, kam bych jinak nešel a dívám se kolem sebe jaksi intenzivněji. A kdyby nebylo na fotografování nic jiného, tohle bohatě stojí za tu námahu. Ostatně i kamarádi si zvykli. Na horách jsou ti pomalejší spokojení, že to nejsou oni, kteří zůstavají vzadu a musí se na ně čekat, nemusejí vytahovat foťák, když prší a nosit ho, když je batoh těžký.

Pokud chcete dostávat upozornění o novinkách a update těchto stránek, pošlete mi e-mail s tímto předmětem: mrybak - subscribe web

Všechny materiály na mrybak.web4u.cz jsou chráněné autorským právem a jsou vlastnictvím Martina Rybáka.
Respektujte to, prosím.  Použití fotografií nebo textů publikovaných na těchto stránkách bez výslovného svolení autora je protiprávní a nesvědčí o dobrých mravech.